A legtöbb ember számára a karácsony és a szilveszter egyet jelent a szeretet ünnepével, a családdal eltöltött minőségi idővel és a baráti kapcsolatok erősítésével. A gyermekotthonokban élők azonban ezt az időszakot is másképp élik meg, nem szaggatnak mézeskalács figurákat az anyukájukkal, nem énekelnek a nagyszülőkkel arról, hogy a Kis Jézus megszületett, és beilleszkedési problémáik miatt legtöbbször az osztálytársak szilveszteri bulijára sem hivatalosak, ezért ebben az időszakban is fontos, hogy az a néhány ember, akik törődik velük az ünnepek idején se feledkezzen meg róluk.
Magyarországon mintegy huszonötezer gyerek él állami gondoskodásban, akik számára a karácsony más és mást jelent. Vannak, akiket hazaküldenek a családjukhoz ebben az időszakban, persze csak akkor, ha a kiemelésnek nem veszélyeztetés vagy bántalmazás volt az oka, ami ezt ellehetetlenítené. Azok számára pedig, akik bent töltik a karácsonyt, a nevelők próbálják meg ezt az időszakot minél szebbé tenni.
Karácsony környékén sok adomány érkezik a gyermekotthonokba, de ezekkel a nem személyre szóló ajándékokkal nem mindig sikerül boldoggá tenni a gyerekeket, mert ők is leginkább azt szeretnék megkapni, amire valóban vágynak.
Sok emberben él a sztereotípia, hogy például kinőtt ruhákkal tudnak a legtöbbet tenni a gyerekekét, de az otthonokban élők is inkább új cuccokban szeretnének járni, hogy ne tűnjenek ki társaik közül.
Ezért, ha adományozáson törjük a fejünket, úgy tudjuk a legnagyobb segítséget nyújtani számukra, ha felkeressük azokat az intézményeket, amelyeknek szívesen jótékonykodnánk, és megkérdezzük tőlük, hogy mire van szükségük.
Ha materiális oldalról közelítjük a kérdést, az otthonok a pénzt tudják a leghatékonyabban felhasználni, hiszen azt a felmerülő valós igényekre tudják fordítani: számlára, hobbitevékenységre vagy különórára. Amire leginkább szükség van az ebben az időszakban sem mérhető anyagiakban, a nevelőotthonok lakói személyre szabott figyelemre, törődésre, minőségi beszélgetésekre, élményekre vágynak.
Sajnos nem csak a karácsonyt, hanem a szilvesztert is jellemzően az otthonokban töltik a gyerekek, hiszen különleges élethelyzetük miatt nehezen illeszkednek be az osztályba, így általában az újévet ünneplő bulikra, tásasági eseményekre se kapnak meghívót kortársaiktól.
A Gyermekhíd Alapítvány munkatársai és önkéntesei ebben az időszakban is aktívan segítik jelenlétükkel a gyerekeket. Mivel jól ismerik mentoráltjaikat, igyekeznek személyes apróságokkal készülni karácsonyra, és sokat beszélnek velük az érzéseikről, mert ilyenkor érzelmileg különösen terhes lehet számukra a meleg otthon és a család szerető ölelésének hiánya.
Ráadásul az átmeneti hazagondozások, az összevonások és a nevelők szabadságolása miatt a gyerekek az intézményekben azzal szembesülnek, hogy még a korábban jól működő csoportdinamika is megváltozik. Általában azoknak sem könnyebb ezt a helyzetet megélni, akiket hazaengednek a családhoz, hiszen utána újra el kell válniuk, ráadásul az otthon tartózkodásuk sem sül el mindig úgy, ahogy azt a gyerek elképzelte. Ezért is kiemelten fontos, hogy sokat beszélgessenek velük, és jelen legyen az életükben valaki, aki odafigyel rájuk.
Persze vannak olyan közösségek, ahová sikerül közelséget, szeretetet belecsempészni az ünnepekbe, de ez sok helyen nem könnyű feladat, hiszen karácsonykor a gyerekeknek nehezebb a bennük dolgozó traumákkal, kavargó érzésekkel megküzdeni.
Legutóbbi hozzászólások